Psychoterapia to przede wszystkim dialog. Najczęściej wyobrażamy ją sobie jako rozmowę w gabinecie terapeuty. Jednak dostępna jest także psychoterapia online. Zyskała ona popularność zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Poniższy artykuł zostanie poświęcony jej skuteczności.
Obawy o bezpieczeństwo
Konwersację online mogą, przynajmniej teoretycznie, przechwycić hakerzy czy wirusy komputerowe. Ponieważ podczas terapii przekazywane są wrażliwe informacje, obawy te są po części uzasadnione. Jednak wystarczy zastosować odpowiednie programy, a ryzyko spada w okolice błędu pomiarowego.
Relacja terapeutyczna
Terapia to nie tylko rozmowa. To także analiza sygnałów takich jak mowa ciała, kontakt wzrokowy i ton głosu. Ponadto wiele osób zdawało się sądzić, że terapia online zmienia naturę rozmowy. Nie jest to jednak prawda. Terapia online, jaką oferuje Psycholog, Psychoterapeuta Wioletta Kucharek niczym nie różni się od terapii twarzą w twarz. Szacunek, empatia i słuchanie pozostają niezmienne. Kamera internetowa wystarczy, by widzieć twarz pacjenta, a mikrofon — by słyszeć jego głos i odczuwać emocje.
Skuteczność terapii online
Badania prowadzone od lat dziewięćdziesiątych jednoznacznie pokazują, że skutki psychoterapii online są bardzo podobne do skutków tej prowadzonej metodami tradycyjnymi. Badanie prowadzono na klinicystach praktykujących popularny nurt psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Kładzie ona nacisk na modyfikację zachowań i wzorców myślowych pacjenta. Stosuje się ją w zwalczaniu takich przypadłości jak:
- spektrum autyzmu (zespół Aspergera),
- depresja,
- choroba afektywna dwubiegunowa,
- stany lękowe,
- zespół stresu pourazowego PTSD,
- nerwice,
- psychoterapia par i małżeństw.
Ponieważ jest to najpopularniejszy nurt psychoterapii, dane napawają optymizmem.
Dla kogo jest psychoterapia online?
Wiele osób może być zainteresowanych tego rodzaju usługą. Będą to na przykład mieszkańcy wsi i małych miast, niemogący pozwolić sobie na dojazdy do gabinetu. Walory cyfrowej terapii docenią też pacjenci o napiętym grafiku. Często tylko terapia online pozwala im wygospodarować godzinę czy dwie na pomoc terapeutyczną. Pacjenci z fobią społeczną także często wybierają pomoc online. Dzięki niej mogą uczestniczyć w leczeniu bez narażania się na wychodzenie z domu, które na pierwszych etapach leczenia jest dla nich niewykonalną misją. Rozmowa ze specjalistą przez Internet jest także często jedynym ratunkiem dla emigrantów. Polak mieszkający w Anglii, choćby znał płynnie angielski, nie może liczyć na zrozumienie polskiego kontekstu kulturowo-społecznego przez angielskiego terapeutę.
Jednak kluczowa jest kompetencja cyfrowa terapeuty — nieumiejętność obsługi platform komunikacyjnych rujnuje efekty terapii. Musi on także dać zgodę na stosowanie terapii przy zastosowaniu nowoczesnych środków komunikacyjnych. Może się okazać, że po głębszej analizie lepsze będą jednak rozmowy twarzą w twarz.